خانه » سرگرمی » یو سی مس چیست؟ / ucmas مخفف چیست؟ + معایب و معنی

یو سی مس چیست؟ / ucmas مخفف چیست؟ + معایب و معنی

 

یو سی مس شیراز دانلود کتاب آموزش یوسی مس مضرات یوسی مس یوسی مس در مشهد یوسی مس تبریز نمونه سوالات یوسی مس یوسی مس مخفف چیست معایب یو سی مس

یو سی مس در واقع محاسبات ذهنی با چرتکه است! یو سی مس مخفف “Universal Concept of Mental Arithmetic System” به معنی “مفهوم جهانی سیستم حساب ذهنی” است که چون به انگلیسی به صورت مختصر “UCMAS” گفته میشود به همین دلیل به فارسی به یو سی مس معروف شده است. روش محاسبات در یو سی مس در واقع همان روش محاسبه در چرتکه است که شاید برخی از شما خاطراتی از محاسبات آن را توسط قدیمی های فامیل و اطرافیان دیده باشید. از چرتکه می‌توان برای انجام چهار عمل اصلی ریاضی استفاده کرد و حتی می‌توان آن را برای محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد نیز به کار برد! چرتکه واژه‌ای روسی است که در زبان روسی به معنی «تسبیح» است.

بین ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح اولین چرتکه توسط سومری ها مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس باور قدیمی دانشمندان بابلی، چرتکه برای عملیات جمع و تفریق و محاسبات پیچیده مورد استفاده قرار می گرفته است. در طول امپراطوری هخامنشی ، در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، ایرانیان اولین بار شروع به استفاده از چرتکه کرده اند. در امپراطوری اشکانیان و ساسانیان، پژوهشگران متمرکز بر تبادل دانش و اختراعات با کشورهای دیگر از جمله هند، چین و امپراتوری روم، اقدام نمودند. چرتکه از قابی تشکیل شده‌ است که دارای سیمهایی موازی با یکدیگر است و مهره‌ هایی بر روی این سیمها حرکت می‌کنند. هر ستون -که از یک سیم تشکیل شده است- نشاندهنده یک جایگاه در سامانهٔ دهدهی است. نخستین ستون سمت راست، ستون یکانها است وستون بعدی که در سمت چپ آن قرار می‌گیرد ستون دهگانهاست و به همین ترتیب ستونها ادامه می‌یابند.

طرح توسعه ذهنی و محاسبه ذهنی با استفاده از چرتکه یک برنامه منحصر به فرد برای رشد کودکان است که در سال ۱۹۹۳ توسط دکتر دینو ونگ درکشورمالزی ابداع گردید. این برنامه با استفاده از یک سیستم نوآورانه، محاسبه با بکارگیری چرتکه سبب توسعه کل مغز (نیمکره چپ و نیمکره راست) بطور همزمان می‌شود. با یادگیری انجام محاسبه ذهنی به سرعت و دقت، دانش‌آموزان در سنین بین ۵ تا ۱۳ سال ظرفیت ذهن خود را توسعه می‌دهند که این سبب بهبود مهارت‌هایینظیر مدیریت زمان، تمرکز و توانایی حل مساله می‌شود که درموفقیت آن­ها در  همه رشته‌ها و زندگی روزمره نقش اساسی دارد.

کاربرد یو سی مس یا همان چرتکه برای چهار عمل اصلی

از سمت راست ارقام اولین عدد مورد نظر را وارد می‌کنیم به این صورت که به ازای هر رقم، همان تعداد از مهره‌های یکان، دهگان، صدگان و… را پایین می‌آوریم. سپس برای وارد کردن عدد بعدی به همان ترتیب، به ازای هر رقم تعدادی از مهره‌ ها را پایین می‌آوریم ولی اگر تعداد مهره‌های مورد نیاز برای پایین آوردن کافی نبود، مابازای ۱۰ را نگه داشته و فقط یک مهره به مهره‌های سمت چپ آن اضافه می‌کنیم.

فواید روش محاسبات ذهنی با چرتکه یا همان یو سی مس چیست؟

روش محاسبه ذهنی با چرتکه بر اساس مطالعات به عمل امده نه تنها باعث افزایش توان حل مسایل اصلی ریاضی می شود بلکه فوایدی بسیار مهم تر برای دانش اموختگان دارد که کشورهای چین، مالزی و ژاپن را مجاب کرده است که این فرایند اموزشی را در تمام مدارس ابتدایی خود قرار داده و دانش اموزان خود را با چرتکه آشنا کنند.

 • یو سی مس و تاثیر آن بر هماهنگی بین نیمکره راست و نیمکره چپ مغز

بکارگیری چرتکه سبب هماهنگی بین نیمکره راست و نیمکره چپ مغز انسان شده و موجب افزایش توان ذهنی در فرد می شود.

 • مهارت مدیریت زمان با استفاده از یو سی مس

آموختگان این فرایند از بدو کسب مهارت در بکارگیری چرتکه با مسئله مدیریت زمان و به حداقل رساندن زمان رسیدن به پاسخ دست و پنجه نرم خواهند کرد.

 • افزایش قدرت تمرکز در یو سی مس

از مهمترین دلایل پیشرفت افراد موفق، تمرکز بالا برروی مسئله ایست که با آن در گیر هستند. افراد موفق غالبا بر روی کار خود بیشترین تمرکز ممکن را دارند، حال آنکه در طول زمان رسیدن به جواب با چرتکه دانش آموز نیاز به تمرکز دارد و این نیاز آنها را به قدرت تمرکز بالایی خواهد رساند.

 • افزایش اعتماد بنفس

متمایز بودن یک کودک در میان جمعی از کودکان به او اعتماد بنفس طلایی می بخشد، اینکه کودکی با توان حل مسایلی که دیگران از حل آنها عاجز هستند موجب تعجب دیگران می شود و به او اعتماد بنفس می دهد واین اعتماد بنفس بدون شک در تمام مراحل زندگی کلید طلایی موفقیت برای او خواهد شد.

 • افزایش قدرت تخیل

زمانی که مهارت محاسبه با چرتکه در دانش آموز بالا رفت نوبت به تصویر سازی چرتکه در ذهن و حل مسایل ریاضی به صورت ذهنی می رسد. این تصویر سازی با روش های نو آورانه صورت می پذیرد. تصویر سازی چرتکه در ذهن دانش آموز و به خاطر سپردن تغییرات چرتکه در ذهن باعث افزایش قدرت تخیل در آنها می شود. جالب است بدانید مخترعان در طول تاریخ بشر نسب به سایر افراد دارای قدرت تخیل بالاتری بودند. پس قدرت تخیل یکی از مهم ترین ارکان در خلاقیت بشر به حساب می آید.

 • حافظه ای قدرتمند و توانمند با استفاده از یو سی مس

به یاد آوردن خاطرات جزیی از حافظه است، به یاد آوردن اطلاعاتی که در گذشته تجربه کرده و یاد گرفته ایم نیز جزیی از حافظه محسوب می شود. برای یاداوری همه اینها از مغز استفاده می شود. مغز انسان دارای دو نیم کره چپ و راست است. هر چند در ظاهر کاملا به هم شبیه هستند اما در باطن و کارکرد با هم متفاوت هستند. دانش مندان ثابت کرده اند که حافظه ای که در نیمکره چپ مغز وجود دارد کوتاه مدت است و تصویری که در آن ذخیره می شود برای همیشه در ذهن نمی ماند، اما تصویری که در نیمکره راست مغز انسان ذخیره می شود مانا و بلند مدت خواهد بود. محاسبات ذهنی در این فرایند آموزشی با تحریک نیمکره راست مغز اطلاعات را ماناتر و پایدارتر می کند. محاسبات کلی و تعمیرات انسان توسط نیمکره چپ صورت می گیرد. زمانی که محاسبه ذهنی می خواهد صورت بپذیرد نیاز به دو چیز است، یکی خود محاسبات ریاضی و دیگری بازیابی تصویر از چرتکه ژاپنی. افرادی که در محاسبات ذهنی با این روش توانمند شده اند هماهنگی بسیار بالایی بین دو نیمکره مغزشان ایجاد شده است و به صورت نا خود آگاه از تمام سطوح مغز خود استفاده می کنند.

 • سرعت و دقت در یو سی مس

داشتن سرعت بالا در انجام هر کاری یک مزیت است، اما اغلب با بالا رفتن سرعت، دقت کاهش می یابد. محاسبه یک مسئله ریاضی نیاز به دقت بسیار بالایی دارد زیرا کوچکترین اشتباهی در محاسبات مارا از جواب دور می نماید، پس زمانی که یک محاسبه ذهنی بدرستی انجام می پذیرد در ضمن سرعت کافی از دقت بالایی نیز بهره برده شده است که آن محاسبه منجر به جواب درستی شده است.فرایند آموزشی محاسبات ذهنی موجب افزایش دقت و سرعت به صورت همزمان در دانش آموختگان خود می شود.

 • یو سی مس تفریحی شگفت انگیز

چرتکه یک ابزار تفریحی است، یک تفرح شگفت انگیز، تفریحی که سبب می شود کودکی بتواند حاصل جمع یک عدد چند میلیونی را با یک عدد بزرگ دیگر به راحتی و در زمانی بسیار کوتاه در ذهن خود محاسبه کند و باعث تعجب اطرافیان شود.

 • درک ریاضیات به شکلی ملموس و بصری

یکی از مزیت های چرتکه این است که محاسبات به شکلی ملموس و دیداری آشنا می شود، در واقع اینکه ۲ + ۲ برابر با ۴ می شود را به صورت عملی و زنده درک خواهد کرد.

فیلم محاسبه ذهنی توسط فراگیر یو سی مس

فیلم محاسبه ذهنی توسط فراگیر یو سی مس

چگونه ظرفیت مغز را افزایش دهیم؟

رییس انجمن علوم اعصاب ایران با تاکید بر’ تشخیص به موقع اقدام به موقع’ گفت:‌ درحال حاضر در برخی کشورها نوزادان را مورد بررسی قراردهند و اگر متوجه شوند فرد اختلال حرکتی و ذهنی دارد و تاخیر در رشد آن صورت گرفته با کمک علوم اعصاب تکاملی مداخله می کنند و راه درمان را پیش می گیرند. وزن مغز در یک فرد بالغ یک پنجاهم وزنش است این در صورتی است که یک ششم وزن نوزاد را مغز او تشکیل مید هد و این نشان دهنده رشد مغز درروزهای اولیه زندگی است. مغز انسان یکی از ساختارهایی است که ۱۰۰ هزار نورون و هزار میلیارد سلول دارد. سیستم عصبی به صورتی است که وزن آن در هنگام تولد ۴۰۰ گرم است. وقتی بچه به سه سالگی می رسد وزن آن به ۱۱۰۰ گرم می رسد. یعنی بچه ای که ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ گرم وزن دارد ۴۰۰ گرم آن را وزن مغزش تشکیل می دهد. یعنی یک ششم از وزن آن مربوط به مغزآن می شود که این میزان زیادی است ومفهوم آن این است که بیشترین میزان رشد کودک مربوط به مغز او است. بعد از سه سالگی رشد مغز بسیار کم است. تنها ۳۰۰ گرم به وزن آن اضافه می شود. یعنی یک فرد بالغ که ۷۴ هزار گرم وزن متوسط اوست ، ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم از وزنش مربوط به مغزاو می شود؛ یعنی چیزی در حدود یک پنجاهم از وزن. مفهوم آن این است که یا وزن مغز قبل از تولد زیاد می شود و یا در سال های اول زندگی. اگر بخواهیم وزن مغز زیاد شود باید کاری کرد تا این رشد در مراحل جنینی و سال های اولیه زندگی صورت بگیرد که اصطلاحا به ایندوران، دوران حساس زندگی گفته می شود. در سال های اولیه زندگی به طور طبیعی تعدادی ازسلول ها مغزی از بین می رود که به آن مرگ برنامه ریزی شده سلولی گفته می شود. در حال حاضر دنیا به دنبال یافتن راهی برای جلوگیری از بین رفتن سلول های مغزی است تا ظرفیت مغز زیاد شود.

روش تقطیع و فراخنای حافظه

در مورد اکثر افراد گنجایش حافظه کوتاه مدت نمی‌تواند به بیش از ۲±۷ افزایش یابد. با وجود این می‌توان اندازه قطعه‌ها را افزایش داد و از ایـن راه بر تعداد ماده‌ها در فراخنای حافظه افزود. به عنوان مثال برای یادآوری ۱۲ رقم ۹۲-۳۱۸-۱۴۹۹-۲۳۱ می‌تواند آنها را در سه دسته چهارتایی دسته بندی کرد: ۱۸۹۲-۴۹۹۳-۲۳۱۱ و به راحتی ۱۲ رقم را یادآوری کرد. (https://www.ucmas.ir/)

روش تصویر سازی ذهنی و رمز گردانی

هر وقت یک جفت واژه با یک تصویر ذهنـی به هم ربط داده شوند، یـادآوری آنها ، آسانتر می‌شود. هنــگامی که ما دو واژه پروانه و کتــاب را با یک تصویر ذهنی به هم ربط می‌دهیم، احتمالا یک پیوند معنادار بین آن دو برقرار می‌کنیم. این اصل عمده زیربنای بسیاری از نظامهای یادیار است. روش مکانها و روش واژه کلید از انواع نظامهای معروف یادیار هستند.

روش مکانها

این روش به ویژه در مواردی موثر است که با ردیف منطقی از ماده‌های دلبخواهی مانند واژه‌های نامربوط به یکدیگر سـروکار داشته باشید. گام نخست این است که ردیف منظمی از مکانهای مختلف را به خاطر بسپارید. مثلا مکانهایی که ضمن قدم زدن در خانه خود با آنها برخورد می‌کنید. پس از این که توانستید قدم زدن ذهنی را راحت انجام دهید، شــروع می‌کنید به ساخت یک تصویــر ذهنی که در آن اولیــن واژه با اولین مکان ربط داده شده است و دومین واژه با دومین مکان و الی آخر.

روش واژه کلید

در یادگیری واژگان زبان خارجی می‌توان از این روش سود جست. برای مثال فرض کنید می‌خواهید یاد بگیرید که واژه اسپانیایی Caballo به معنی horse انگلیسی (اسب) است. روش واژه کلید دو مرحله دارد:

 • مرحله اول یافتن بخشی از واژه اسپانیایی است که با یک واژه انگلیسی هم صدا است. از آنجا که Caballo به صورت Cab-eye-yo تلفظ می‌شود، eye می‌تواند به عنوان واژه کلید بکار رود.
 • مرحله دوم ساختن یک تصویر ذهنی است که واژه کلید را به معادل انگلیسی واژه اصلی پیوند می‌دهد. مثلا یک اسب که بر یک چشم (eye) بسیار بزرگ لگد می‌زند. این تصویر ذهنی یک رابطه معنادار بین انگلیسی و معادل اسپانیایی آن برقرار می‌کند که بـرای به یاد آوردن آن ابتــدا واژه eye و سپس تصویر ذهنی ذخیره شده که رابط eye و horse است، را بازیابی می‌کند.

روش بسط معنایی در بهسازی حافظه

هرچه معنای ماده‌ها بیشتر بسط بدهیم، آنها را بهتر به خاطر می‌آوریم. به سخن دیگر هرچه پیوندهای بیشتری بین ماده‌ها ایجاد کنیم، بر تعداد راهــهای بازیابی افزوده می‌شود. اگر می‌خواهید چیزی را به یاد آورید، معنای آن را بسط دهید. برای بسط دادن به یک مطلب می‌توانید سوالات متعددی برای خود مطرح کنید و به آنها پاسخ دهید.

روش استفاده از بافت در بهسازی حافظه

از آنجا که بافت نشانه بازیافتی نیرومندی است می‌توان با بازآفرینی بافتی که یادگیری در آن صورت گرفته، حافظه را بهبود بخشید. مثلا اگر جلسات درسی شما همیشه در اتاق معینی تشکیل شود، شما در این اتاق بهتر از هر جای دیگری مطـالب آن درس را به یاد خواهید آورد، چون بافــت آن اتاق بهترین نشانه بازیافتی برای مطالب درس شما محسوب می‌شود. با این وجود اغلب اوقات وقتی می‌خواهیم چیزی را به یاد بیاوریم، نمـی‌توانیم عمـتلا به بافتی باز گــردیم که یادگیری در آن صورت گرفته است. مثلا وقتی می‌خواهید نام یک همکلاسی دوره دبیرستان خود را به یاد بیاورید و نام او فورا به ذهن شما نمی‌آید، صرفا برای به خاطر آوردن آن روانـه دبیرستـان دوره تحصیل خود نمی‌شوید. در چنین موقعیتهایی می‌توانید بافت را بطور ذهنی بازسازی کنید.

روش سازمان دهی در بهسازی حافظه

روش سازمان دهی به این دلیل بازیابی را بهبود می‌بخشد که بر کارآیی پیگردی در حافظه می‌افزاید و به نظر می‌رسد که ما می‌توانیم اطلاعات بسیار زیادی را یاد اندوزی و بازیابی کنیم. به شرط این که این اطلاعات را سازمان داده باشیم. با مشخص کردن مطالبی از یک فصل درسی که باید به خاطر ســپرده شوند، با توجه به عناوین و سر فصلهای بیان شده ، چارچوب کلی درس را ترسیم و سازمان دهی می‌کنیم. این کار هم از سوی معلم و هم از سوی خود فرد یادگیرنده قابل انجام است، اما زمانی که توسط خود یادگیرنده انجام می‌شود، تاثیرات قویتری خواهد داشت.

روش تمرین بازیابی در بهسازی حافظه

در این روش که به صورت تمرین بازیابی انجام می‌شود، می‌توانید درباره مطلب مورد یادگیری سوالاتی از خود مطرح کنید. بعد می‌توانید بخشهای معینی را که در دور اول برایتان مشکل بود، مجددا بخوانید تا بهتر درک کنید.

روش پس ختام

یکی از معروفترین فنون بهسازی حافظه روش پس ختام نام دارد. این روش ۶ مرحله مشخص دارد که حروف اول آن وقتی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، نام این روش پس ختام را می‌سازند. این مراحل عبارتند از:

 • پیش خوانی : یادگیرنده در مرحله اول مطلب مورد نظر را پیش خوانی می‌کند تا یک برداشت کلی از موضوعات و قسمتهای مهم آن داشته باشد.
 • سوال کردن : در مرحله دوم فرد درباره هر بخش سوالهایی را طرح می‌کند.
 • خواندن : در مرحله سوم هر بخش را به قصد پاسخ دادن به سوالهایی که طرح کرده می‌خواند.
 • تفکر : در مرحله چهــارم به تفکر در مورد مطالب خوانده شده و روابط بین آنها می‌پردازد.
 • از حفظ گفتن : در انتهای هر بخش از کل مطالب مورد نظر برای یادگیری اقدام بـه از حفظ گفــتن می‌کند.
 • مرور کردن :  زمانی که تمـام بخشها را به ترتیب مطالعه کرد، مرحله ۶ یا مرور کل مطالب را انجام می‌دهد.

چگونه هوش اکتسابی کودکان را بپرورانیم و افزایش دهیم؟

هوش همواره موضوعی جالب و جذاب برای پژوهشگران بوده و هست. این که چرا برخی افراد باهوش ترند و این هوش چگونه شکل می گیرد و از کجا می آید. بر این اساس طی چند دهه انسان شناسان و محققان علوم پزشکی عوامل زاینده وفزاینده هوش آدمی را تحقیق و بررسی کرده اند. بنا به یافته ها بخشی از فرآیند شکل گیری هوش، ذاتی است و ریشه های ژنتیک دارد. اما بخشی دیگر اکتسابی بوده و بر اثر فرآیند رشد بویژه در سال های کودکی و نوجوانی شکل می گیرد. فرآیند رشد ذهنی که با رشد جسمی همراه است، خود از عوامل متعدد دیگری نظیر تغذیه، پرورش ذهنی، آموزش، تعلم و تربیت، محیط اجتماعی، اقلیم، محل سکونت و … تاثیر می گیرد. امروزه دانشمندان می دانند حتی آب و هوا می تواند بر میزان هوش ساکنان یک منطقه جغرافیایی تاثیر بگذارد. حتما شنیده اید که سرب موجود در هوای آلوده هوش بچه ها را کم می کند یا می تواند بر سلامت سیستم عصبی مادر و جنین اثر نامطلوب بگذارد.

به هر ترتیب این که بخشی از فرآیند باهوش شدن اکتسابی باشد، خبر خوبی است و البته یک فرصت بزرگ. محققان می پندارند توجه به پرورش ذهنی حتی در سنین بزرگسالی می تواند کفه ترازوی هوش را از بازوی ذاتی بودن به بازوی اکتسابی بودن سوق دهد. مجموعه یافته های متقدم و متاخر در این حوزه نیز می تواند در قالب توصیه هایی به والدین ارائه شود که دوست دارند فرزندی باهوش داشته باشند. البته کیست که چنین آرزویی در سر نپروراند. بازی های فکری، مغز کودک را تغذیه می کنند و هوش وی را پرورش می دهند. پرداختن به شطرنج، جدول اعداد، بازی های گروهی و استراتژیک و… می توانند ذهن کودک را تمرین دهند و دریچه های هوش و خلاقیت را پیش رویش باز کنند. به دانش مبتنی بر کنجکاوی، تحقیق و آزمون و خطا اهمیت بدهید. کودک از رفتار والدینش می آموزد و در صورتی که آنان را مشتاق یادگیری و علم اندوزی و مشوق آن بیابند، امور ذهنی را برای خود به یک ارزش تبدیل می کنند.

ورزش و تغذیه وی را فراموش نکنید. ورزش کردن متابولیسم بدنی کودک را فعال می سازد و این که می گویند عقل سالم در بدن سالم است در تحقیقات مفصل و جداگانه ای اثبات شده است. تغذیه مناسب اصول و قواعدی دارد که باید آنها را آموخت و «زیاد بخور تا قوی شوی!» پنداری عوامانه و سطحی نگر درباره تغذیه کودکان است. تغذیه کودک با شیر مادرش، خوردن صبحانه کامل بویژه در سن تحصیل، استفاده از مواد مغذی مانند خشکبار به صورت میان وعده، تنظیم کمی و کیفی وعده های غذایی و… تنها بخشی از اصول تغذیه ای برای کودکان هستند. فرزند را به پیگیری فعالیت های هنری ترغیب کنید. بی دلیل نیست که هنر را شاخه ای از ریاضی دانسته اند. در این میان موسیقی ارزش هایی شناخته شده برای پرورش هوش کودک دارد. بازی های مجازی را به سمت بازی های مجازی استراتژیک سوق دهید. امروزه با وجود آسیب هایی که از پرداختن به بازی های مجازی برای کودکان متصور است، بخشی از این سرگرمی ها مطابق اصول پرورش ذهنی تولید و عرضه می شوند. از آنجا که جلوگیری از پرداختن کودکان و نوجوانان به بازی های مجازی در عمل غیرممکن است می توان در تهیه این نوع بازی ها دقت بیشتری به خرج داد.

مطالعه را تشویق کنید. کودکان و نوجوانان به کتاب های خوب احتیاج دارند نه صفحه حوادث روزنامه ها در انتخاب کتاب ها و منابع مطالعاتی به فرزندتان یاری دهید. از طرف دیگر بام نیفتید! توصیه آخر این است که درباره افزایش هوش به صورت مستقیم با کودک صحبت نکنید. این کار نوعی توقع آشکار از سوی والدین برای کودک ایجاد می کند که بالطبع مخرب است. علاوه بر آن هیچ گاه هوش کودک را تحقیر نکنید. کودکان حتی کلام توهین آمیز والدین را به عنوان حقیقت می پذیرند و در مواجهه با آن تسلیم می شوند.

برای ایجاد انگیزه، خودباوری را در فرزندانمان تقویت کنیم

خودباوری کودکان زمانی قوام پیدا می کند که آنها مورد اعتماد و احترام باشند، به حرف هایشان گوش داده شود و دیگران به توانایی آنان اعتقاد داشته باشند.

 • نکته: بازی های فکری مغز کودک را تغذیه می کنند و هوش وی را پرورش می دهند. پرداختن به شطرنج، جدول اعداد بازی های گروهی و استراتژیک و… می توانند ذهن کودک را تمرین دهد و دریچه های هوش و خلاقیت را پیش رویش باز کند.

اگر کودکان هیچ ذهنیتی نداشته باشند که به چه فکر می کنند، چه چیزی را دوست دارند یا از چه چیزی خوششان نمی آید یا نقاط ضعف و قوتشان چیست، نمی توانند خودشان را باور کنند. آنان باید درک روشنی از ماهیت وجودی خویش داشته باشند.

راه های تقویت خود باوری در کودکان

 • علائق و مهارت های تحصیلی و غیرتحصیلی را در کودک تشویق کنند.
 • برای هرگونه پیشرفت او در هر زمینه، ارزش قائل شوند و به آن پاداش بدهند.
 • کنجکاوی، خلاقیت و قدرت تخیل کودک را پرورش دهند.
 • از کودک، رفتاری مسوولانه انتظار داشته باشند و در این زمینه نقش سرمشق را برای او ایفا کنند.
 • تعهد به کیفیت یادگیری (در دانش آموزان) و خودپروری را به کودک نشان دهند.
 • زمانی را برای سرگرمی و شادی کودک به همراه خانواده تعیین کنند.
 • در موارد بروز اشتباه از جانب کودک، زیاد سختگیری نکنید.
 • او را یاری کنید در مورد خودش احساس خوبی داشته باشد.
 • به تمایلات و علایقش احترام بگذارید.
 • درباره کاری که ممکن است بتواند یاد بگیرد و انجام دهد به او امید بدهید.
 • به او کمک کنید تا نسبت به آینده خود احساس امنیت و خوش بینی کند.
 • از انتقادهای آزارنده و مخرب نسبت به فرزند خود بپرهیزید.

چگونگی پرورش انگیزه در دانش آموزان

انگیزش ذاتی دانش آموزان به یادگیری می تواند در محیطی امن، اعتمادبخش و حمایتگرانه، پرورش یابد. زمانی که افراد در محیطی امن و مثبت قرار می گیرند و با دیگران روابط کیفی دارند، ترس از شکست و عدم امنیت به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.انگیزش دانش آموزان در صورتی افزایش میِ یابد که دریابند تکالیف یادگیری به طور مستقیم یا غیرمستقیم با نیازها، علایق و اهداف شخصی آنها مرتبط است.دانش آموزان از طریق یادگیری شرایط و فعالیت هایی برانگیخته می شوند که به آنها اجازه داده شود تا دست به انتخاب های شخصی بزنید و مقتضیات تکالیف را با ظرفیت هایشان هماهنگ سازند.

معلمان باید نحوه مرتبط شدن افکار با خلقیات و انگیزه را به دانش آموزان نشان دهند و ثابت کنند که دانش آموزان می توانند افکاری را که بر انگیزه یادگیری آنها تاثیر می گذارد، کنترل کنند، چرا که اگر دانش آموزان نسبت به خود و یادگیری شان افکار و احساسات منفی نداشته باشند، برای یادگرفتن، با انگیزه می شوند.از کارهای مهمی که معلم می تواند در کمک به دانش آموزان برای افزایش خودانگیزشی به کار گیرد، آموختن این مهم است که خود آنها فرآیند یادگیری و فعالیت های ویژه یادگیری را ارزشمند تلقی کنند. درک اهمیت، هدف گزینی برای دانش آموزان مهم است، چرا که انتخاب هدف موجب ایجاد انتظارات مثبت و دلایلی می شود که هرفرد برای کنترل زندگی اش می تواند از آن بهره بگیرد. به دانش آموزان، برای به عهده گرفتن کنترل و هدایت راهی که می خواهند درپیش گیرند و آنچه که می خواهند انجام دهند، کمک کنید. می توان گفت کودکان موفق در مدرسه تحت تاثیر معلم های کارآمد و همچنین خط مشی ها، محیط، قواعد و مقررات مدرسه کارآمد قرار می گیرند. چنین مدرسه هایی قادرند وضعیت دانش آموزان، معلمان و دیگر کارکنان مدرسه را بهبود بخشند.

چه عواملی باعث می شود ظرف مغز بزرگ باقی بماند؟

بیشترین وزن مغز (یعنی در حدود یک پنجم وزن مغز) قبل از تولد و مابقی تا قبل ازسه سالگی تشکیل میشود. از آن جایی رشد مغز بعد از سه سالگی بسیارکاهش می یابد باید کارهای انجام داد تا ظرفیت آن زیاد شود. از عواملی که باعث می شود ظرف مغز بزرگ باقی بماند را تغذیه مناسب است. تغذیه اثر زیادی در افزایش ظرف مغز دارد.پس باید ریز مغزها بیشتر مصرف شود. کارشناسان تغذیه تاکید می کنند که به کودکان چیبس ، پفلک و امثال این ندهید و به جای آن به منابعی که موجب رشد مغز می شود توجه کنند. معده بچه کوچک است و اگر خوراکی های مغذی به آن نرسد از آنجایی که معده اش کوچک است کمتر می تواند چیزی بخورد و اگر مواد مغذی به مغزش نرسد،رشد مغزی نیز نخواهد داشت. ریز مغزها ظرفیت مغز را زیاد می کند و بهتر است از دادن خوراکی های بدون خاصیت به کودکان جلوگیری کرد. درحال حاضر با تاکید پزشکان بسیاری از والدین مصرف زینک را در دستور غذایی فرزندانشان قرار داده اند. در خانواده هایی که به تغذیه اهمیت داده می شود کمتر مشکلات مغزی دیده می شود. محیط یکی دیگر از عواملی است که موجب می شود ظرف مغز بزرگ باقی بماند. شاید بتوان گفت محیط مهم تر از تغذیه است. محیط مناسب اثر زیادی درافزایش ظرفیت مغز دارد. بچه ها باید بتوانند فعالیت کنند، ببینند، بشنوند و با دیگران ارتباط برقرار کند. مطالعات نشان داده است اگرکودکان در این دوران رنگ های بیشتری را ببینند قدرت تشخیص رنگ های آن ها بالا می رود. اگر بتواند با هم نوعانشان بازی کند، ارتباط برقرار کنند و فعالیت بدنی داشته باشد؛ مهارت های حرکتی آنان بالا خواهد رفت و بیشتر خواهد شد.

در مهد کودک های ژاپن وقتی اسباب بازی دراختیار کودکان قرار می دهند، به آن ها اجازه می دهند تا بارها آن را خراب کنند و سپس درست کنند. آن ها می خواهند با این کار ظرفیت ذهنی کودکان را افزایش دهند. بنابراین محیط ، تحریکات محیطی و شرایط اجتماعی که در آن زندگی می کنیم در افزایش این ظرفیت مغزی بسیارموثر است و بر خلاف تصور میزان تاثیری که نوزاد از محیط می گیرد بسیار زیاد است.وقتی گفته می شود اگر محیط خانواده سالم باشد؛ رشد نیز بهتر صورت می گیرد؛ این کاملا درست و عین واقعیت است و سعی کنید محیط خانه را شاد و آرام نگه دارید. از دوران جنینی تا سه سالگی یکی از دوران های بسیار حساس برای افزایش ظرفیت مغز است و بعد از سن ۳ تا ۱۰ سالگی یک مرحله حساس دیگر در مغز بوجود می آید که آن از نظر یادگیری است. حالا ظرف مغز تشکیل شده و اینکه مظروف اش چه خواهد بود بسیار مهم است. مثلا یادگیری زبان یکی از مظروف های ظرف است و اینکه بچه چه یاد بگیرد. یعنی سلول ها، شبکه ها در مغز بوجود آمده، توانایی در این شبکه ها شکل گرفته و حالا بر اساس یادگیری محیطی این ظرف پرخواهد شد. مغز اولین بخشی است که در بدن رشد خود را آغاز می کند و آخرین ارگانی است که رشد آن پایان می پذیرد. یکی ازخصوصیات دیگر مغز این است که رشد در آن تا ۲۰ سالگی هم وجود دارد و دقیقا به همین دلیل است، فردی که به سن ۲۰ سالگی می رسد گفته می شود که بلوغ پیدا کرده است. یعنی در این سن قوه عقلانی فرد کامل می شود.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

7 + هفت =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز