خانه » مذهبی » منظور ازنیمه شب شرعی چیست + روش محاسبه / اوقات شرعی در دین اسلام

منظور ازنیمه شب شرعی چیست + روش محاسبه / اوقات شرعی در دین اسلام

 

 منظور ازنیمه شب شرعی چیست منظور از نیمه شب چیست؟ نیمه شب چه ساعتی است نیمه شب شرعی امشب چه ساعتی است محاسبه نیمه شب شرعی آخر شب چه ساعتی است؟ نصف شب یعنی ساعت چند ساعات اولیه شب چه ساعتی است

نیمه شب شرعی چیست؟

نیمه شب شرعی زمان پایان وقت نماز مغرب و عشا و ابتدای وقت نماز شب است. در حالت کلی اوقات شرعی به زمانهای مشخص و دقیقی از شبانه روز گفته می‌شود که افراد دیندار در آن زمان عبادت دینی خود را انجام می‌دهد.شهید صدر دو معنا برای نصف شب یا نیمه شب (شرعی) مطرح کرده است:

 • در معنای اول نصف شب (نیمه شب شرعی) بین غروب آفتاب تا اول وقت نماز صبح و طلوع فجر دانسته شده است.
 • در معنای دوم نصف شب (نیمه شب شرعی) بین غروب آفتاب تا طلوع آفتاب مطرح شده است.

شهید صدر معنای دوم را صحیح تر و مطابق ادله و برخی از روایات عنوان کرده است و در طول تاریخ محاسبه دقیقزمان های شرعی از دیرباز نزد منجمان رایج بوده‌ است.

ساعت نیمه شب شرعی چه زمانی است؟

به نظر بیشتر مراجع تقلید، تقریبا یازده ساعت و ربع بعد از وقت نماز ظهر، نیمه شب شرعی یا آخر وقت نماز عشا است. بعضی نیز معتقدند که دوازده ساعت بعد از وقت ظهر شرعی، نیمه شب شرعی و پایان وقت نماز عشاء است. برخی از فقها معتقدند اگر شخصی، نماز مغرب یا عشاء را تا نصف شب نخواند، بنا بر احتیاط واجب باید تا قبل از شروع وقت نماز صبح یا اذان صبح آن را به نیت ما فی‌الذمه (بدون اینکه نیت ادا و قضا کند) بخواند. مسئله نیمه شب در برخی از مناسک و کفارات حج نیز مطرح شده است. مانند وجوب بیتوته در منا در شب یازدهم و دوازدهم تا نیمه شب و همچنین مانند کسى که اگر روز دوازدهم تا قبل از غروب آفتاب از منا بیرون نرود واجب است تا نیمه شب در منا بماند. از نظر علمی نیمه شب شرعی یعنی بین زمان غروب (یا اذان مغرب) تا اذان صبح که قبل از نیمه شب نجومی و بطور متوسط حدود ساعت ۱۱:۱۵ زمستانی به وقت تهران است.

اوقات شرعی در دین اسلام

 • سحر : زمان بعد از نیمه شب و قبل از آغاز صبح است. روزه گیرندگان در این هنگام غذا می‌خورند که به آن سحری می‌گویند.
 • صبح : زمان صبح شرعی از آغاز سپیده‌دم است تا طلوع خورشید. اذان در آغاز صبح خوانده می‌شود و خواندن نماز صبح تا طلوع خورشید مجاز است. روزه گیرندگان قبل از اذان صبح مجاز به خوردن و آشامیدن و کارهای دیگر هستند.
 • طلوع خورشید : لحظه دیدن خورشید در هر سرزمین است.
 • ظهر : هنگامی که خورشید در وسط آسمان قرار گیرد. در این هنگام اذان ظهر و نماز ظهر خوانده می‌شود.
 • عصر : حدود چهار ساعت پس از ظهر است. اذان عصر وقت فضیلت نماز عصر است و نماز عصر را می‌تواند مکلف از بعد از نماز ظهر تا غروب خورشید بخواند.الگو:پیش از غروب خورشید است حدودا یک ساعت قبل غروب کامل خورشید
 • غروب خورشید : هنگامی که خورشید از دیده در مغرب پنهان می‌شود.
 • مغرب : پس از غروب خورشید زمان مغرب است و اذان مغرب خوانده می‌شود و نماز مغرب. روزه گیرندگان در این هنگام غذا می‌خورند که به آن افطاری می‌گویند.
 • عشا : پس از مغرب و قبل از نیمه شب است و در آن اذان عشا و نماز عشا خوانده می‌شود.الگو:تا قبل از سپیده صبح،زمان دارد.
 • نیمه شب : نیمه شب شرعی زمان میانه از اذان مغرب تا اذان صبح است. نماز عشا باید قبل از نیمه شب خوانده شود.

روش محاسبه نیمه شب به این صورت است (منظور حالت عادی است و نیمه شب شرعی نیست) :

 • شب را از اول غروب تا اذان صبح حساب می نمایید و هنگامی که نیمی از این زمان گذشت ، هنگام نیمه شب فرا رسیده است.
 • روش دیگر محاسبه نیمه شب شرعی این است که با اضافه نمودن یازده ساعت و پانزده دقیقه به هنگام اذان ظهر ، می توانید زمان نیمه شب شرعی را به دست بیاورید.
اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

6 + پانزده =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز