خانه » پزشکی و سلامت » روش و راه های طبیعی جلوگیری از بارداری + نکات کلیدی حاملگی

روش و راه های طبیعی جلوگیری از بارداری + نکات کلیدی حاملگی

 

چگونه به روش طبیعی از بارداری جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از بارداری به روش طبیعی

با شناخت چرخه قاعدگی میتوانید از بارداری های ناخواسته و در حالت کلی بارداری، به صورت طبیعی جلوگیری کنید. تنها افرادی که می توانند به راحتی جمعیت را کنترل کنند و از افزایش بی رویه آن جلوگیری کنند خانواده ها هستند. تنها روشی که می توان گفت صد درصد تضمینیست و احتمال بارداری صفر است پرهیز از مقاربت می باشد. پیشگیری طبیعی از بارداری انواع و اقسام مختلفی دارد، مؤثرترین این روش ها این است که هر خانمی جدولی بر مبنای سیکل قاعدگی خود داشته باشد و با توجه به دو فاکتور اصلی یعنی تغییر ترشحات واژن و دمای بدن، زمان تخمک گذاری خود را تعیین کند و بر همین اساس با همسرش رابطه داشته باشد. در جلوگیری از بارداری به روش طبیعی در زمان تخمک گذاری رابطه جنسی با احتیاط فراوان برقرار شده ولی در تاریخ های دیگر با علم بر این موضوع که امکان لقاح خارج از روزهای تخمک گذاری وجود ندارد، رابطه جنسی طبیعی برقرار می شود.سایرروش های جلوگیری از بارداری به صورت صد درصد تضمین شده نیستند. بعضی از زوج ها استفاده از قرص های ضدبارداری،دیافراگم ها، آی یو دی ، روشهای انسدادی و حتی کاندوم برایشان به هر دلیلی امکان پذیر نیست و به همین دلیل این دست زوج ها از جلوگیری طبیعی برای باردار نشدن استفاده می کنند که می توان گفت ریسک بسیار بالایی دارد. اولین چیزی که برای جلوگیری به صورت طبیعی می بایست در دست داشت تقویم است. دراین روش خانم ها می بایست به مدت ۳ تا ۶ ماه خیلی دقیق و به صورت منظم تاریخ دقیق قاعدگی شان را یادداشت کنند. به این ترتیب خانم می تواند ترتیب دقیق چرخه قاعدگی اش را تحت نظر داشته باشد. به طورکلی چرخه قاعدگی خانم ها هر ۲۸ روز می باشد.اما این عدد در همه خانم ها یکسان نیست و می تواند در هر خانمی چند روز کمتر یا بیشتر هم باشد.میانگین چرخه قاعدگی از ۲۰ روز تا بیش از ۴۰ روز در بعضی خانم ها امری طبیعیست.برای همین اگر قصد پیشگیری از بارداری به روش طبیعی دارید آگاهی از چرخه قاعدگی تان بسیار حائز اهمیت است. برای اینکار فقط کافیست اولین روز شروع خونریزی را هر ماه در تقویم یادداشت کنید و تعداد این روزها را بشمارید به این ترتیب از چرخه قاعدگی تان مطلع خواهید شد.ممکن است روزها ماه به ماه متفاوت باشد اما در طول ۳ تا ۶ ماه یادداشت منظم در تقویم می توانید میانگین روزهایتان را بدست بیاورید و ترتیب آن را به دست بیاورید. پس از مشخص شدن چرخه قاعدگی حالا می توانید روزهاییکه اوج باروری تان است را تعیین کنید و در آن روزها نزدیکی نداشته باشید. اوج روزهای باروری روزهاییست که خانم ها احتمال حاملگیشان خیلی بیشتر از روزهای دیگر است.

به طور کلی قبل از تخمک گذاری، هنگام تخمک گذاری و بعد از آن اوج روزهاییست که خانم ها در صورت داشتن مقاربت بدون جلوگیری به احتمال خیلی زیاد باردار می شوند.تخمک گذاری یا آزاد شدن تخم از تخمدان به طور طبیعی اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. برای مثال اگر چرخه قاعدگی خانمی همیشه ۲۸ روز به طول می انجامد تخمدان ها روز ۱۴ این دوره تخمک آزاد می کنند.حالا شما می بایست همیشه دو یا سه روز قبل و بعد از این ۱۴ روز را در نظر بگیرید و در این فاصله مقاربت بدون جلوگیری نداشته باشید. بنابراین این خانم می بایست از روز ۱۱ تا ۱۷ چرخه قاعدگی اش مقاربت نداشته باشد.

 

چرخه تخمک گذاری ممکن است کوتاهتر و یا دوام تخم ها زیاد و طولانی تر باشد. در کل مقاربت و جلوگیری به صورت طبیعی امری با ریسک بسیار بالاست و در این بین آقایان هم با کنترل خود و رعایت بعضی نکات می توانند ریسک بارداری را کمتر کنند. اما در کل این نوع جلوگیری به هیچ وجه به زوج هایی که قصد بچه دار شدن ندارند توصیه نمی شود.

 

فواید جلوگیری از بارداری به روش طبیعی

 • کسانی که می خواهند از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند باید به صورت روزانه دمای بدن و تغییرات ترشحات واژن خود را بررسی و ثبت کنند. در این حالت روش پیشگیری طبیعی از بارداری می تواند تا ۹۳ درصد اثر بخش باشد.
 • روش مؤثری برای کنترل باروری است.
 • هیچ عارضه جانبی ندارد.
 • یک جایگزین مناسب برای خانم هایی محسوب می شود که نمی خواهند یا نمی توانند از روش های هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند.
 •  هم راستا با ارزش های دینی و سبک زندگی زوجین است.

مضرات جلوگیری از بارداری به روش طبیعی

 • محافظتی در برابر بیماری های آمیزشی ایجاد نمی کند.
 • پیدا کردن روز دقیق تخمک گذاری و دوره باروری برای اکثر خانم ها مشکل است.
 • به گذشت ۳ تا ۶ دوره قاعدگی نیاز است تا خانم ها بتوانند به این روش عادت کنند.
 • نیاز به نظم خاصی دارد و خانم ها باید خودشان را ملزم به رعایت یک سری نکات در تمام طول چرخه قاعدگی کنند.
 • روزهایی که امکان مقاربت با همسر برای خانم ها وجود ندارد، ممکن است باعث بحث میان زوجین شود.

 

روش های جلوگیری از بارداری به روش طبیعی

 • روش پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی

این روش برای خانم هایی مؤثر است که به تازگی وضع حمل کرده اند و خودشان به نوزاد شیر می دهند. (حداقل میزان شیردهی در روز یک نوبت هر چهار ساعت یکبار و یک نوبت هر شش ساعت یک بار در طول شب است). این روش تا شش ماه قابل استفاده است و پس از آن سیکل قاعدگی خانم ها به صورت طبیعی در می آید.

 • پیشگیری از بارداری با اندازه گیری دمای بدن

با اندازه گیری درجه حرارت بدن در ابتدای هر صبح و پیش از بر خواستن از رخت خواب و تهیه یک جدول از تغییرات دمایی بدن می توان زمان تخمک گذاری را در خانم ها تخمین زد. بنابراین با اندازه گیری درجه حرارت پایه بدن هر خانمی می فهمد که چه روزهایی در شرایط باروری قرار دارد و چه روزهایی شانس باردار شدن برایش کمتر است.اگر خانم ها چرخه قاعدگی منظمی داشته باشند، در طی ماه حالات زیر را تجربه می کنند:

 • ۳ تا ۷ روز خون ریزی قاعدگی
 • چندین روز متوالی که خبری از ترشحات واژینال نیست.
 • چندین روز متوالی که روزهای به اصطلاح خیس چرخه قاعدگی محسوب می شوند. در این روزها ترشحات واژن افزایش پیدا می کند و ترشحات شفاف و چسبناک هستند و تا حدودی کش می آیند.
  بعد از تخمک گذاری که دمای پایه بدن افزایش پیدا می کند و ترشحات واژن کمتر یا ناپدید می شود.
 • از زمانی که میزان ترشحات واژینال شروع به افزایش می کند و درجه حرارت بدن به مدت سه روز متوالی به بالاترین میزان خود می رسد، روزهای باروری خانم ها فرا می رسد و در این مدت اگر نمی خواهد بچه دار شود، نباید مقاربت داشته باشد و اگر قصد بارداری دارد، این روزها بهترین زمان برای باردار شدن هستند.

البته این روش زمانی قابل استفاده و اطمینان بخش است که خانم ها سیکل قاعدگی طبیعی داشته باشند. این روش برای خانم هایی با شرایط زیر قابل استفاده نیست:

 • نداشتن چرخه قاعدگی منظم
 • عدم توانایی در تفسیر نشانه های باروری
 • ابتلا به عفونت های مداوم

بررسی تغییرات دهانه رحم، موقعیت و استحکام آن نیز یکی دیگر از روش هایی است که به تعیین روزهای باروری در خانم ها کمک می کند.

اثر بخشی روش پیشگیری طبیعی از بارداری با اندازه گیری درجه حرارت بدن

کسانی که می خواهند از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند باید به صورت روزانه دمای بدن و تغییرات ترشحات واژن خود را بررسی و ثبت کنند. در این حالت روش پیشگیری طبیعی از بارداری می تواند تا ۹۳ درصد اثر بخش باشد.

 • پیشگیری از بارداری با تقویم

در این روش خانم ها باید دوره خونریزی قاعدگی خود را در تقویم مشخص کرده و با شمردن روزهای سیکل شان، روز تخمک گذاری را مشخص کنند که البته چون دمای بدن یا تغییرات ترشحات واژن بررسی نمی شود، خیلی نمی توانید روی این روش حساب باز کنید.

 

 

نکات مهم در رابطه با بارداری ناخواسته

 • ممکن است حتی زمانی که به نوزادتان شیر میدهید نیز باردار شوید: با وجود آنکه شیر دادن باعث تعویق تخمک گذاری می شود اما این مسئله قطعی نیست و تنها برای حدود دوماه تخمک گذاری را به تعویق می اندازد. تخمک گذاری ممکن است وقتی مادر در حال شیردهی است و قبل از اینکه عادت ماهانه شود، اتفاق بیفتد. بنابراین در صورت تمایل به جلوگیری از بارداری مجدد، مادر در حال شیردهی باید از ابزار پیشگیری از بارداری استفاده کند.
 • شما می توانید حتی بدون اینکه عادت ماهانه شده باشید، باردار شوید: تخمگ گذاری می تواند در صورتی که زن پریود نشده باشد هم اتفاق بیفتد.
 •  شما حتی با شستن واژن بعد از نزدیکی هم می توانید باردار شوید: شستن واژن یکی از بی اثرترین شیوه های پیشگیری از بارداری است. اسپرم ها در مدت چند ثانیه به سمت رحم حرکت می کنند و شاید بتوانید با شستن سریع واژن جلوی وارد شدن اسپرمها به رحم و بارور کردن تخمک را بگیرید اما حتی اگر بلافاصله بعد از نزدیکی واژن را بشویید، باز هم برای پیشگیری از بارداری دیر است.
 • حتی با وجود ادرار کردن بعد از نزدیکی یا حمام کردن و دوش گرفتن هم امکان بارداری وجود دارد: ادرار کردن، دوش گرفتن و حمام کردن باعث خروج اسپرم نمی شود.
 • امکان دارد با نزدیکی در زمان عادت ماهانه و خونریزی باردار شوید: امکان بارداری با انجام نزدیکی در حدود ۵ تا ۶ روز قبل از تخمک گذاری وجود دارد. این امکان برای زنان وجود دارد که با داشتن نزدیکی در زمان عادت ماهانه و خونریزی باردار شوند. اسپرم می تواند بیشتر از ۵ روز در بدن زن زنده بماند، بنابراین اگر تخمگ گذاری با فاصله ۵ تا ۶ روز بعد از نزدیکی انجام شود، می توانید باردار شوید.
 • شما می توانید بدون ارگاسم باردار شوید: بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم مرد، تخمک زن را بارور می کند. در حالی که مردان برای آزاد کردن اسپرم نیاز به ارگاسم دارند اما در مورد زنان این مسئله صادق نیست. زنانی که در سن فرزند آوری هستند، هر ماه یک تخمک آزاد می کنند که به چرخه قاعدگی آنها وابسته است و این اتفاق ربطی به مقاربت و یا ارگاسم ندارد.
 • امکان بارداری در هر زمانی در طول چرخه قاعدگی شما وجود دارد: زیرا تخمک گذاری می تواند هر لحظه اتفاق بیفتد. تا زمانی که چرخه قاعدگی زنان کمابیش و در بیشتر اوقات منظم است، تعادل هورمون های مسئول تخمک گذاری می تواند تحت تاثیر عوامل گوناگونی مانند سن، استرس و داروها دچار اختلال شود. به همین علت مشخص کردن روزهای تخمک گذاری و یا روزهای “بی خطر” می تواند کمی مشکل باشد.
 • حتی با انجام پیشگیری طبیعی، امکان بارداری وجود دارد: این مسئله به این علت است که خارج کردن آلت پیش از انزال، که به آن پیشگیری طبیعی هم گفته می شود، روش کاملا ایمنی برای پیشگیری نیست زیرا ممکن است مقداری از منی که به آن پیش آب گفته می شود و حاوی اسپرم است پیش از انزال خارج شود.
اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

12 + سیزده =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز