خانه » گالری عکس » عکس هومن برقنورد و همسرش نسیم اریا + بیوگرافی هومن برق نورد

عکس هومن برقنورد و همسرش نسیم اریا + بیوگرافی هومن برق نورد

عکس هومن برقنورد و همسرش نسیم اریا + بیوگرافی هومن برق نورد

عکس هومن برقنورد و همسرش نسیم اریا + بیوگرافی هومن برق نورد (2)

هومن برقنورد و همسرش نسیم اریا

عکس هومن برقنورد و همسرش نسیم اریا + بیوگرافی هومن برق نورد (1)

هومن برق نورد

بیوگرافی هومن برق نورد

هومن برق‌ نورد Hooman Barghnavard ( متولد ۵ دی ۱۳۴۸) بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است.

دو خواهر دارد که با او در کل سه فرزند می شوند، یکی از خواهرانش، کارگردانی سینما خوانده و دیگری استاد نقاشی است که وی در ایران زندگی نمی کند آقای برق نورد میگیوید : من فقط بازیگر شدم. ولی به یاد دارم که مادرم شعر بسیار می‌گفت و آن را به صورت دکلمه ضبط می‌کرد و اجازه می‌ داد تا ماهم گوش دهیم و پدرم هم مهندس بود

در منابع موثق اسم همسر هومن برق نورد ذکر نشده ولی در برخی سایت ها به اسم نسیم اریا و همچنین نسرین معرفی شده است.

میگوید تا بحال هیچ کلاس بازی نرفته است و بصورت تجربی کار خود ر آغاز کرده و زندگی هنری خود را مدیون مجید جعفری است او الگوی بازیگری خود را خسرو شکیبایی معرفی میکنید و میگوید : عاشقانه بازی مرحوم خسرو شکیبایی را دوست داشتم و به دلیل بازیگر بودنم، زمانی که به تماشای بازی او می ‌نشستم سعی می‌کردم به نکات و تکنیک‌ های بازیگری او بیشتر متمرکز شوم

هومن برقنورد از جمله افرادی است که رؤیای بازیگری اش خیلی زود به حقیقت تبدیل شد. برقنورد در ابتدای سالهای جوانی اش با تئاتر و بازیگری آشنا شد و خیلی زود به جمع بازیگران تئاتر پیوست. او با تلاش مداومش حدود بیست سال صحنه های تئاتر کشور را در نوردید تا آنکه با مجموعه «بیداری» به کارگردانی بهرام عظیمپور راهی تلویزیون شد.

تئاتر

    مرغابی وحشی

    خلایق هر چی لایق (کارگردان)

    بیژن و منیژه

    موسیو ابراهیم، گل های قرآن

    آوازخوان طاس

تلویزیون

    بیداری

    فاکتور هشت

    اشک‌ها و لبخندها

    ساختمان پزشکان

    چک برگشتی

    دزد و پلیس

    زمانه

    دودکش

سینما

    کیفر

    یک تکه نان

    گناهکاران

مصاحبه با هومن برقنورد

چه کسی شمّ بازیگری شما را کشف کرد؟

اولین کار تئاتریام را در سال ۱۳۶۷ انجام دادم و آقای جعفری مرا به این عرصه وارد کرد و بعد از مجید جعفری، بزرگان دیگری هم روی کار من تأثیرگذار بودند. منوچهر نوذری، آقای میری، علی تقوایی، سعدی افشار و اصغر سمسارزاده که با آنها کار کردهام و از آنها یاد گرفته ام.

هومن برقنورد بازیگر طنز است؟

اول من یک بازیگرم؛ گرچه در کارهای طنز بسیاری هم بازی کرده ام؛ مثل مجموعه های «اشکها و لبخندها» حسن فتحی، «مسافرخانه سعادت»، «توی گوش سالمم زمزمه کن»، «باغ شیشهای» و… که همگی طنز بودند و البته «ساختمان پزشکان» که فکر میکنم در حدود ۴۵ قسمت از این مجموعه تلویزیونی در نقشی طنز بازی کرده ام. اما در نهایت من یک بازیگر هستم و نقشهای جدی بسیاری هم داشتهام که همه آن نقشها را هم دوست دارم.

هومن برقنورد اهل شوخی و طنزپردازی در زندگی عادی هست؟

بله، تا آنجا که دیگران فکر نکنند من دیوانه هستم، مزاح میکنم اما به هر حال اعتقاد دارم که هر چیزی باید جای خودش باشد. به اقتضای فضا و آدمهایی که اطرافم هستند، شوخی میکنم.

از کدام بازیگر طنز تأثیر گرفته اید و به طور کلی اهل فیلم دیدن هستید؟

نه، من اصلاً اهل فیلم دیدن نیستم، شاید اولین و آخرین بازیگری باشم که چندان انگیزه فیلم دیدن ندارد. من خیلی وقتها کتاب میخوانم که البته یک سالی است که وقت نکرده ام کتاب بخوانم.

مگر میشود یک بازیگر نه کتاب بخواند و نه فیلم ببیند؟

بله، میشود. من فقط بازی میکنم و همه تجربیاتم را از بازیهای خودم به دست میآورم و نکته مهم دیگر، آن است که تماشاگران هم روی تجربیاتی که من به دست میآورم، تأثیر میگذارند.

همین بده ـ بستان بین شما و مخاطبتان میتواند کافی و راضی کننده باشد؟

من تاکنون نتیجه گرفته ام،اما اگر وقت کنم حتماًً فیلم هم میبینم. کدام مردی از فیلم دیدن بدش آمده که من دومی اش باشم.

بر چه اساسی یک پیشنهاد را قبول میکنید؟

من به آدمها نگاه میکنم. آنها برای من مهم هستند و اگر بدانم کسی انسانیت به خرج میدهد، من تا آخرین نفس، انرژیام را صرف میکنم. در وهله بعدی نیز به متن و نقش نگاه میکنم.

آیا بازیگران تئاتر امروز، مثل بازیگران تئاتر در گذشته هستند؟

نه، دیگر ارج و قرب بازیگران تئاتر از بین رفته است.

چرا؟

چون مسئولان دیگر اهمیت نمیدهند. آنهایی که فقط در تئاتر میمانند انگشت شمارند. اگر فقط در تئاتر بمانیم از کجا ارتزاق کنیم و اگر به تلویزیون و سینما برویم به لحاظ حرفهای کم منزلتتر میشویم. اما کار میکنیم، هم در تئاتر و هم در تلویزیون، یک بام و دو هوا شده ایم. به هر حال من هم بازیگرم و مانند دیگران باید اجاره خانه بدهم و خرج ایاب و ذهاب دارم. سوپرمارکت سر کوچه مان از من پول میخواهد نه چیز دیگری. بازی در تلویزیون هم جایگاه خودش را دارد و حداقل میدانی که خیلی زود میتوانی کسب درآمد کنی.

پس شما از جمله بازیگرانی هستید که در کنار حرفه، پول هم برایتان مهم است؟

صددرصد، در غیر اینصورت نمیتوانم سرپا بایستم و زندگی کنم. متأسفانه آن روزهایی که هنر از مشاغل جدا بود، گذشته است. در حال حاضر، هنرمند از هنرش به عنوان شغل استفاده میکند. دغدغه مسائل اقتصادی نمیگذارد که هنرمند خیلی حرفه ای به هنرش بنگرد و یا برای ارتقای هنرش دست به مطالعه و تحصیل علم بزند. هنر در همان حد به لحاظ تئوریک باقی میماند و تنها تجربه به داد هنرمند میرسد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

شانزده − دو =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز