خانه » پزشکی و سلامت » معنی نسوج چیست + عکس و نسوج قابل اهدا

معنی نسوج چیست + عکس و نسوج قابل اهدا

 

 نسوج قابل اهدا عکس+نسوج پیوند نسوج معنی نسوج چیست نسوج ویکی پدیا معني نسوج معنی لغوی نسوج نسوج بدن انسان

نسوج بدن 

نسوج بدن یعنی بافت‌های سلولی تشکیل دهنده بدن و در واقع وقتی میگوییم نسوج بدن منظور قرنیه چشم، مغز استخوان ، دریچه‌های قلبی ، تاندون ، پوست و … است. پیوند اعضا از جسد از اعزام بیماران به خارج از کشور جهت پیوند جلوگیری کرده و از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار است و پیوند کلیه از جسد نیاز به اهداء کلیه از اهدا کنندگان زنده را می‌کاهد. همواره نیاز به اعضای اهدایی بیشتر از موارد اهداء عضو بوده است. میزان موفقیت و بقای پیوند از جسد هر ساله رو به افزایش است. امکان اهدای عضو فقط زمانی در نظر گرفته خواهد شد که دیگر هیچ اقدام نجات بخشی امکان پذیر نبوده و مرگ مغزی تایید شده باشد. اعضاء قابل اهداء قلب و ریه ها ، کبد و روده ها ، لوزالمعده و کلیه ها می باشد. علاوه بر این اعضا، برخی از بافتهای بدن (نسوج بدن) نیز قابل پیوند می باشند. با اهداء قرنیه می توان بینایی رابه فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده باز گرداند. تاندون و غضروف باعث باز سازی اعضاء آسیب دیدهٔ مربوطه می شوند. پیوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود. دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می رود. پیوند پوست (که از نسوج بدن است) نجاتبخش بیماران با سوختگی شدید می باشد. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا ۲۴ ساعت بعد از مرگ فرد اهداء شود و حتی می توان آن را برای مدتهای طولانی ذخیره کرد. بعد از مرگ کامل به صورت طبیعی تا ۴۸ ساعت نسوجی مانند قرنیه ، دریچه قلب ، استخوان و تاندون قابل اهدا می باشند. و در آخر این نکته قابل ذکر است که هر فرد مرگ مغزی میتواند با اهدای ارگانهای حیاتی خود جان ۱ تا ۸ نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای بافت و نسوج خود، ۱ تا ۵۳ نفر را از معلولیت رهایی بخشد. پیوند پوست نجاتبخش بیماران با سوختگی شدید می باشد. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا ۲۴ و یا حتی ۴۸ ساعت بعد از مرگ فرد اهدای شود و حتی می توان آن را برای مدتهای طولانی ذخیره کرد.

اولویت دریافت اعضا و نسوج (بافت های) پیوندی

لیست انتظار بیماران نیازمند در مرکز مدیریت پیوند و بیماری ها خاص وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تنظیم و به روز میگردد ودر زمان اهدا ،تخصیص اعضا فقط توسط این مرکز صورت خواهد گرفت.
افزون بر سازگاری خونی و بافتی بیمار ، وخامت شرایط بالینی و طول مدت انتظار در لیست پیوند و فاصله مکانی شخص از واحد پیوند نیز در اولویت بندی و انتخاب گیرنده عضو پیوندی نقش دارد. فردی که به عنوان مسئول تخصیص عضو در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مشغول به کار است لیست بیماران نیازمند اهدا را در اختیار داشته و بنا بر اولویت زمان ورود به لیست ،گروه خونی و همخوانی سایز گیرنده و دهنده فردی را انتخاب کرده و اعلام می دارد در نتیجه امکان مداخله افراد در این امر امکان پذیر نمی باشد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

5 + چهارده =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز