خانه » اخبار » تفاوت اینترنت حجمی و غیرحجمی + فرق این دو سرویس

تفاوت اینترنت حجمی و غیرحجمی + فرق این دو سرویس

 

تفاوت اینترنت حجمی و غیرحجمی سرویس اینترنت غیر حجمی چیست فرق اینترنت حجمی با غیر حجمی تفاوت اینترنت حجمی با غیر حجمی اینترنت غیرحجمی مخابرات سرویس غیر حجمی سرویس حجمی چیست اینترنت غیر حجمی پارس آنلاین

۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶، وزیر ارتباطات تصویب مدل اینترنت غیرحجمی برای کاربران اینترنت ثابت را اعلام کرده و جزئیات بیشتر را به دو روز آینده موکول کرد.

محمد جواد آذری جهرمی بار دیگر مانند همیشه از طریق صفحه اجتماعی خود اقدام به انتشار خبری با موضوع “اینترنت غیرحجمی” کرد که خودش در دولت گذشته و در قامت معاون وزیر جلوی اجرای آن را برای بررسیهای بیشتر گرفته بود. اکنون وی با انتشار پیامی به شرح زیر خبر از تصویب تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی داده است: «پس از دو ماه کار فشرده و انجام مطالعات اقتصادی و مذاکرات با اپراتورها و نیز جمع‌بندی نظرات کاربران، امروز و در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات مدل غیرحجمی تعرفه سرویسهای ثابت به تصویب رسید.»  در حالیکه وی جزئیات بیشتری از این مصوبه را اعلام نکرده است، ارائه توضیحات و جزئیات بیشتر را به دو روز آینده موکول کرده است. وزارت ارتباطات دوره گذشته این مدل را مصوب کرده بود که اعتراض کاربران اینترنتی کشور را به دنبال داشت و آذری جهرمی در آستانه رأی اعتماد، اعلام کرد که این مدل را برای رفاه هر چه بیشتر کاربران اینترنتی به زودی به سرانجام می‌رساند.

تقسیم بندی سرویس های اینترنتی به محدود و نامحدود

سرویس‌های اینترنتی را می‌توان به دو دسته‌بندی محدود و نامحدود تقسیم کرد. در سرویس‌های نامحدود، هیچ محدودیتی از لحاظ اطلاعات رد و بدل شده وجود ندارد، در حالی که در سرویس‌های محدود باید حواستان به داده تبادل شده جمع باشد. در صورت ارسال و دریافت فایل تا یک حد مجاز، دیگر قادر به انجام این کارها نخواهید بود و باید با پرداخت هزینه، باز هم حجم بخرید. سرویس‌های محدود، خود از یک نظر به دو دسته‌ بندی حجمی و غیر حجمی تقسیم می‌شوند. کاربران حرفه‌ای اینترنت سرویس‌های نامحدود و غیرحجمی را به سرویس‌های محدود و حجمی ترجیح می‌دهند و دوست دارند بدون محدودیت حجم از اینترنت خود استفاده کنند. البته در این میان برخی از کاربران با ماهیت‌های مشخص از سرویس‌های نامحدود استفاده می‌کنند. به غیر از کاربران تجاری و حقوقی کاربرانی چون گیمرها، دانلودرها و تولیدکنندگان محتوا بیش از سایر کاربران از اینترنت نامحدود استفاده می‌کنند. در ایران هر اپراتور ارتباطات ثابت با نحوه‌ی خاص و تعرفه‌ی مخصوص خود، اینترنت ADSL را به صورت غیر حجمی ارائه می‌دهد.

سرویس‌های حجمی :

  • دارای حجم مشخص
  • ارائه با سرعت و مدت زمان معین

اگر مشترک بر روی سرویس‌های حجمی قرار داشته باشد سرعت دسترسی به اینترنت او ممکن است بسته به توان خط تلفنش کمتر از سرعت اسمی سرویس باشد. به عنوان نمونه، حین خرید یک سرویس دارای سرعت یک مگابایت واقعا به این سرعت دست پیدا نکند. از طرفی دیگر با سرویس‌های غیر حجمی رو به رو هستیم که تقریبا جدید به حساب می‌آیند. برای نخستین بار توسط سازمان رگولاتوری، سرویس‌هایی تحت این عنوان معین شده و ISP ها موظف به ارائه آن‌ها شدند. موضوع اصلی آن‌ها تفکیک استفاده از آی پی‌های داخلی با خارج است.سرویس‌های غیر حجمی در چهار سطح سرعتی ۱، ۲، ۴ و ۸ مگابیت برثانیه تعیین شده‌اند و دلیل نام‌گذاری متفاوت آن‌ها، تفاوتی است که با سرویس‌ های حجمی دارند، هر چند هر دوی آن‌ها محدود هستند. نکته بسیار بسیار مهم درباره سرویس‌های غیر حجمی این است که ارائه‌دهنده باید سرعت اسمی عنوان شده در نام طرح را به مشتری ارائه کند. از طرفی دیگر مشترک پس از اتمام حجم قبل از اتمام دوره، باید با پرداخت مبلغ هزار و پانصد تومان به ازای هر گیگ، حجم مورد نیاز خود را خریداری کند.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

ده − 7 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز