خانه » گالری عکس » بیوگرافی فرانسیس مک دورمند و همسرش + عکس

بیوگرافی فرانسیس مک دورمند و همسرش + عکس

 

 

فرانسیس مک دورمند Frances McDormand که سابقه برنده شدن جایزه اسکار برای نقش اول زن را برای سال ۱۹۹۶ در کارنامه خود داشت، موفق شد برای بار دوم برای بازی در فیلم “سه بیلبورد خارج از میزوری” مجددا برنده جایزه اسکار برای نقش اول زن در سال ۲۰۱۸ شود. فرانسیس مک دورمند متولد ۲۳ ژوئن ۱۹۵۷ در شیکاگو آمریکا است و توانست در سن ۶۱ سالگی مجدد برنده جایزه اسکار شود. فرانسیس مک دورمند همسر جوئل کوئن کارگردان سینما است که در سال ۱۹۸۴ زندگی مشترک را آغاز نمودند.  آن ها فرزند پسری اهل اروگوئه به نام پدرو را در سال ۱۹۹۴ به فرزندی گرفته‌اند. محل فعلی زندگی آن ها شهر منهتن نیویورک است.

 

مهمترین افتخارات فرانسیس مک دورمند : نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلمهای « سرزمین شمالی » ، « فارگو » و « می سی سی پی می سوزد » . برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای « فارگو » در سال ۱۹۹۶

یکی از نقش‌های شناخته شدهٔ مک‌دورمند، نقش مارج گاندرسون، پلیس زن باردار در فیلم فارگو به کارگردانی برادران کوئن است. او بخاطر بازی در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را در سال ۱۹۹۶ دریافت کرد.

 

مادر فرانسیس مک دورمند پرستار و پدرش یک پیشوای روحانی بود. او درجایی گفته است احتمالاً مادر اصلی او یکی از اعضای کلیسای متعلق به ناپدری اش بوده.

 

زندگی هنری

آغاز کار مک‌دورمند در سینما با بازی در فیلم فضای خونبار ساختهٔ جوئل و ایتن کوئن ۱۹۸۴ همراه بود. در ۱۹۸۵ مک‌دورمند، برادران کوئن، هالی هانتر و سم ریمی (کارگردان) بطور مشترک در خانه‌ای در برانکس (محله‌ای در شمال منهتن) ساکن شدند. در ۱۹۸۷ او نقش کوتاهی را در فیلم بزرگ کردن آریزونا اثر برادران کوئن و با بازی هالی هانتر و نیکلاس کیج بازی کرد. او علاوه بر فیلم سینمایی، در چندین نمایش و فیلم تلویزیونی هم بازی کرده.

مک‌دورمند در ۱۹۸۸ بخاطر بازی در فیلم میسیسیپی می‌سوزد نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنوارهٔ آکادمی شد. در ۱۹۹۶ اسکار بهترین بازیگر زن را بخاطر بازی در نقش پلیس زنی به نام مارج گاندرسون در فیلم فارگو دریافت کرد. در سال ۲۰۰۰، بار دیگر بخاطر بازی در فیلم تقریباً مشهور نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنوارهٔ آکادمی شد. در همان سال، جوایز دیگری را بخاطر بازی در فیلم پسران شگفت‌انگیز کسب کرد. در ۲۰۰۶، برای سومین بار در جشنوارهٔ آکادمی نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل برای بازی در سرزمین شمالی شد. او در سال‌های اخیر در فیلم‌های خانم پتی گریو یک روز زندگی می‌کند به کارگردانی بهارات نالوری، و بخوان و بسوزان به کارگردانی جوئل و ایتن کوئن بازی کرده.

مک‌دورمند که همسر جوئل کوئن کارگردان می‌باشد در شش فیلم از آثار برادران کوئن بازی کرده. این بازی‌ها شامل نقش‌های کوچکی در بزرگ کردن آریزونا و گذرگاه میلر، یا نقش‌های بزرگ‌تری در فضای خونبار، فارگو، مردی که آنجا نبود’ و بخوان و بسوزان است.

زندگی شخصی

مک‌دورمند همسر جوئل کوئن کارگردان سرشناس سینما است و آن دو فرزند پسری اهل اروگوئه را به فرزندی گرفته‌اند. آن‌ها در نیویورک سیتی زندگی می‌کنند.

بخشی از جوایز و افتخارات

نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۵) برای فیلم سرزمین شمالی

جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن (۱۹۹۶) برای فیلم فارگو

کاندیدای بفتای بازیگر نقش اول زن (۱۹۹۶) برای فیلم فارگو

جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر نقش زن برای سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی (۲۰۱۴)

نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۵) برای فیلم سرزمین شمالی

نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۰)

نامزد هفتمین مراسم جایزه انجمن بازیگران فیلم (۲۰۰۰)

نامزد دوازدهمین مراسم جایزه انجمن بازیگران فیلم (۲۰۰۵) برای فیلم سرزمین شمالی

(۱۹۹۶)

نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی (۲۰۰۸)

جایزه انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۰)

۱۰۰ سال… ۱۰۰ قهرمان و شرور به انتخاب بفا

شصت و هفتمین جوایز امی ساعات پربیننده

جایزه امپایر بهترین بازیگر زن (۱۹۹۷)

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن هیئت ملی بازبینی فیلم (۱۹۸۸)

جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر نقش اول زن (۱۹۹۶)

جایزه انجمن منتقدان فیلم لندن برای بازیگر زن سال (۱۹۹۶)

کاندیدای بفتای بهترین بازیگر مکمل زن برای فیلم تقریباً مشهور در سال ۲۰۰۰

کاندیدای بفتای بهترین بازیگر مکمل زن برای فیلم سرزمین شمالی در سال ۲۰۰۵

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

18 − 8 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز