خانه » گالری عکس » بیوگرافی علیرضا کریمی کشتی گیر + عکس پدر و مادر و خواهر

بیوگرافی علیرضا کریمی کشتی گیر + عکس پدر و مادر و خواهر

 

ماچیان کجاست فیلم کشتی حسن یزدانی با علیرضا کریمی علیرضا کریمی کشتی گیر ویکی پدیا دکتر علیرضا کریمی بیو گرافی علیرضا کریمی کشتی گیر علیرضا کریمی ویکی پدیا  علیرضا کریمی کشتی گیر و خانواده اش

علیرضا کریمی ماچیانی Alireza Karimi (متولد ۱ فروردین ۱۳۷۳ کرج  قد : ۱۷۵ ، وزن : ۸۶)، کشتی‌گیر اهل ایران است.

 

مصاحبه با علیرضا کریمی

به محض دیدنش به او گفتیم قصدمان این بود اگر سعدالله‌یف روس را شکست دادی تیتر بزنیم”بولدوزر ایرانی، تانک روسی را از کار انداخت!”ولی حیف که نشد. خندید و گفت این تیتر را برای المپیک نگهدارید.

با تنها ۲۱ سال سن برای اولین بار در رقابت های قهرمانی جهان در لاس وگاس حضور پیدا کرد و توانست مقابل بزرگان کشتی دنیا مقتدرانه قد علم کند. او با کسب یک مدال برنز ارزشمند که ارزش آن کمتر از طلا نبود از ظهور یک پدیده در کشتی ایران که این روزها آماج انتقادهاست خبر داد.

در روزهایی که دست ورزش اول ایران از کسب مدال طلای جهان کوتاه ماند، او دلیرانه بر روی تشک مبارزه حاضر شد تا به همراه حسن یزدانی نوید آینده ای درخشان تر برای کشتی ایران را سر دهند تا اگر خادم از باتجربه‌های تیم برای نرسیدن به مدال طلا دلگیر است از سوی دیگر مزد اعتمادش را به دو جوان جویای نام بگیرد و بر خود ببالد که چنین شاگردان دلیری دارد.

صحبت از علیرضا کریمی است جوان کرجی کشتی ایران، همان که بار دیگر کشتی‌های علیرضا حیدری را در اذهان زنده می‌کند و با زیرگیری‌های بی نقصش نشان داد خیلی خوب راه و رسم کشتی را از همشهری خود که اتفاقا هر دو زیر نظر استاد کرمانی از باشگاهی که به اندازه یک زیرزمین کوچک است، فرا گرفته است.

حالا پس از کسب دو مدال طلای جوانان جهان، مدال طلای بزرگسالان آسیا و برنز قهرمانی جهان، مصمم و باانگیزه از عزمش برای گرفتن انتقام از “تانک روسی” در المپیک ریو خبر می‌دهد تا با ایستادن بر سکوی نخست المپیک به رویای خود که اهتزاز پرچم مقدس ایران است جامه عمل بپوشاند.

لاس وگاس اگر برای کشتی ایران طلا نداشت، حداقل کریمی و یزدانی داشت تا کشتی این سرزمین کهن از داشتن دو پشتوانه قوی دلش قرص شود؛ پشتوانه هایی که می توانند حتی تا یک دهه برای ایران افتخارآفرین باشند.

از هشت سالگی به کشتی علاقمند شدم

۲۱ سال سن دارم و کشتی را از ۹ سالگی در باشگاه “شفق” کرج زیر نظر استاد محمد کرمانی آغاز کردم. قبل از آن مدت کوتاهی ژیمناستیک کار می‌کردم، اما چون پدرم و عموهایم کشتی می گرفتند و علیرضا حیدری نیز در اوج دوران آمادگی خود به همان باشگاه شفق می آمد و در آنجا تمرین می‌کرد، به سمت کشتی کشیده شدم. هشت سالم بود که کم کم به کشتی علاقمند شدم و به سمت این رشته آمدم. تنها ۲۴ یا ۲۵ کیلوگرم وزن داشتم. تا یک سال روی تشک بازی می‌کردم، اما پس از آن وزنم بالاتر آمد و ۳۰ کیلوگرم شدم و کم کم شروع به تمرین کشتی کردم. ۱۰ ساله بودم که در باشگاه توانستم در وزن خودم اول شوم. آن موقع‌ها خیلی ذوق و شوق داشتم و علاقمند به کشتی بودم.

*حیدری در آمدنم به کشتی اثرگذار بود

دیدن علیرضا حیدری و این که او توانسته بود به افتخارات زیادی دست یابد تاثیر زیادی در علاقمند شدنم به کشتی داشت. از سوی دیگر پدرم نیز از آنجایی که خودش کشتی می گرفت خیلی دوست داشت به سمت این رشته بیایم.

*پدرم کارگر است و سطح مالی متوسطی داریم

وضع مالی‌مان به آن صورت هم خیلی بد نبود. پدرم کارگر بود و در سطح متوسط مالی قرار داشتیم. خانواده‌ام نمی گذاشتند کمبود زیادی را احساس کنم. من تک پسر خانواده‌ هستم و فقط یک خواهر دارم و خدا را شکر با زحمات پدر و مادرم هیچگاه با کمبود خاصی مواجه نبودم.

*از یک زیرزمین کوچک در کرج وارد کشتی شدم!

محمد کرمانی زحمات زیادی را برای کشتی‌گیرانی مثل من متحمل شده و نسبت به امکاناتی که در اختیار دارد واقعا خوب کار می‌کند. او یک زیرزمین کوچک در کرج دارد که حتی تشک استاندارد درون آن جا نمی‌شود. اصلا آن باشگاه تشک استاندارد ندارد و تشک کشتی آنجا مانند برزنت است. در همان فضا سال‌ها تمرین کردم. او واقعا دلسوز است و با شاگردانش خیلی خوب رفتار می‌کند، اما روی تشک خیلی جدی است و ما از او خیلی حساب می بردیم. البته در ‌عین ‌حال دلسوزانه و بسیار با اخلاق کار می‌کند. او کشتی‌گیر‌ان بزرگی نظیر حیدری و برادران اکبرنژاد و اسماعیل فردین که قهرمان آسیا بود را تحویل کشتی ایران داد.

*در ۱۶ سالگی قهرمان ایران شدم

سال ۸۸ در حالی که ۱۶ ساله بودم در مسابقات قهرمانی نو‌جو‌ا‌نان کشور در وزن ۶۹ کیلوگرم قهرمان شدم و در انتخابی تیم ‌ملی عنوان اولی را به دست آوردم و پس از آن به مسابقات آسیایی نو‌جو‌ا‌نان در تایلند رفتم که توانستم به مدال طلا برسم. سال بعد از آن هم بار دیگر قهرمان آسیا شدم و همچنین نقره نو‌جو‌ا‌نان جهان را از آن خود کردم. سپس وارد رده جوانان شدم و بعد از یک سال به تیم ‌ملی رسیدم و توانستم به قهرمانی آسیا دست یابم. سپس در حالی که در رده جوانان بودم در جام تختی که بز‌ر‌گسالان شرکت می‌کرد‌ند حضور پیدا کردم و به عنوان سومی رسیدم. بعد از آن به مسابقات جهانی جوانان رفتم و در حالی که جزو چهار نفر نهایی بودم به نماینده رژیم صهیونیستی برخورد کردم که با او کشتی نگرفتم و از دور ر‌قا‌بت‌ها کنار رفتم.

* به جای جوکار در جام جهانی کشتی گرفتم

بعد از آن در چند تورنمنت حاضر شدم و سپس در جا‌م جها‌نی ۲۰۱۴ آمریکا در رده بز‌ر‌گسالان انتخاب شدم که توانستم کشتی‌ خوبی بگیرم. البته قرار بود در جا‌م جها‌نی میثم مصطفی جوکار کشتی بگیرد، اما در آن ر‌قا‌بتها من انتخاب شدم و بنا شد که به روی تشک بروم و جوکار نیز به مسابقات آ‌سیا‌یی رفت.

*روی ضعف‌های جوکار کار کردم تا او را بالاخره بردم

سه بار به جوکار با اختلاف نزدیک باختم به طوری که با اختلاف یک امتیاز یا یک اخطار بازنده می‌شدم. بعد کشتی او دستم آمد و علاوه بر آن فیلم‌های مبارزاتش را نیز دیدم و در نهایت ضعف‌های او را شناختم و در ر‌قا‌بت‌های انتخابی تیم ‌ملی نیز بالاخره او را شکست دادم.

*فکر نمی‌کردم تمرینات تیم ملی تا این حد سخت باشد

فکرش را هم نمی کردم که تا این حد تمریناتمان برای حضور در مسابقات جهانی سنگین و طاقت فرسا باشد. در ابتدا فکر می‌کردم تمریناتمان سبک خواهد بود و کم کم وارد مراحل سنگین تر می شویم، اما از همان روز اول روزی دو جلسه تمرینات سنگین را پشت سر می گذاشتیم و استراحت نداشتیم.

*روزهای سختی را در خانه کشتی گذراندم

واقعا روزهای سختی را در خانه کشتی سپری کردم فقط به این امید که بتوانم در مسابقات جهانی مردم را خوشحال کنیم .خدا را شکر توانستم در نهایت از پس از این تمرینات بر بیایم و به مسابقات جهانی برسم.

* کار با خادم خیلی مشکل است

واقعا کار کردن با خادم بسیار مشکل است و باید سختی بکشی تا به موفقیت برسی، اما این سختی‌ها ارزشش را دارد، چرا که در آخر منجر به نتیجه‌ مطلوب می‌شود. من همیشه سعی می کنم تمرینات را با هر سختی که دارد با موفقیت پشت سر بگذارم تا به اهداف بزرگی که در سر دارم برسم.

*کسی سر تمرین دیر نیامده تا برخورد خادم را ببینیم!

او روی نظم تاکید زیادی دارد و به کشتی‌گیر‌ان یک بار تذکر داده که کسی نباید در تمرینات با تاخیر حاضر شود. البته کسی هم تا به حال دیر نیامده که چگونگی برخورد خادم را ببینیم!

*تمرین با احسان لشگری تاثیر زیادی روی پیشرفتم داشت

وقتی در تیم ‌ملی جوانان بودم خیلی از تمریناتمان را با بز‌ر‌گسالان انجام می دادیم و چون تمرینات با بز‌ر‌گسالان و سر شاخ شدن با آنها خیلی سخت بود تجربیات زیادی را به دست می آوردم. مثلا من با احسان لشگری تمرین می‌کردم و یک امتیاز هم نمی توانستم از او بگیرم، اما به مرور زمان با کسب تجربه‌های بیشتر به او نزدیکتر شدم و به همین دلیل همین مسائل تاثیر زیادی در پیشرفت من داشت.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

هشت + سه =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز